Strona główna
Samochody
Tutaj jesteś

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu – wizyta w wydziale komunikacji

Samochody Data publikacji - 13 sierpnia 2022 Autor - Redakcja driftblog.pl
jakie dokumenty do rejestracji samochodu


Gdy kupiliśmy już samochód, którym chcemy poruszać się po polskich drogach, musimy pamiętać o tym, że jednym ze spoczywających na nas obowiązków jest jego rejestracja. Czas na nią jest określony, a choć nie jest to czynność wymagająca od nas dużego zaangażowania, należy przygotować się do niej choćby kompletując wszystkie wymagane przez przepisy polskiego prawa dokumenty.

Składanie wniosku krok po kroku

Przepisy polskiego prawa stanowią, że nabywca samochodu ma 30 dni na jego zarejestrowanie. Precyzują też, że nie może być to miejsce przypadkowe. Nie warto zwlekać. Urzędnik może nałożyć na nas karę w wysokości nawet 1000 PLN. Rosnące koszty życia sprawiają, że z pewnością znajdziemy przynajmniej kilka innych sposobów na zużytkowanie takiej kwoty.
Sama rejestracja odbywa się w wydziale komunikacji. Tam też można znaleźć wniosek, który należy wypełnić. Może się, oczywiście, okazać, że nie będziemy w stanie dokonać rejestracji osobiście. Nie jest to problem. Wniosek, pozostałe niezbędne dokumenty oraz upoważnienie może dostarczyć inna zaufana osoba. Nie musi być ona nawet członkiem naszej rodziny.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu?

Wypełnienie wniosku nie jest trudnym zadaniem. Jeśli jednak chcemy zakończyć proces rejestracji podczas jednej wizyty w wydziale komunikacji, powinniśmy już wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty. Najważniejszym jest, oczywiście, dotychczasowy dowód rejestracyjny auta, do zarejestrowania go niezbędny jest jednak również dokument, który będzie potwierdzał własność pojazdu. Niezbędne są także stosowane do tej pory tablice rejestracyjne oraz karta pojazdu, jeżeli taka była wydana. Oczywiście, urzędnik będzie chciał także zobaczyć dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz potwierdzenie, że rejestrowane właśnie auto ma opłaconą składkę OC.

Czy można zarejestrować auto przez Internet?

Każdy słyszał z pewnością o długich kolejkach, jakie są charakterystyczne dla wydziałów komunikacji. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad możliwością zarejestrowania pojazdu za pośrednictwem Internetu. Co ważne, możliwość taka nie tylko istnieje, ale również nie należy do przesadnie skomplikowanych.
Na stronie gov.pl znajduje się sekcja Usługi dla obywatela, a w jej ramach dział Kierowcy i pojazdy. To właśnie tam, po zalogowaniu się można dokonać rejestracji. Za strony warto korzystać zresztą nawet wtedy, gdy nie chce się rezygnować z wizyty w wydziale komunikacji. Wśród wielu znajdujących się na niej informacji można znaleźć także te, które dotyczą wymaganych dokumentów w mniej oczywistych przypadkach takich, jak choćby rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy.
Oczywiście, aby dopełnić formalności rejestracyjnych, musimy zadbać także o to, aby w odpowiednim miejscu znalazły się dowód i stare tablice rejestracyjne. Na szczęście, także w tym wypadku może odbyć się to bez stawiennictwa osobistego. Można dostarczyć je za pośrednictwem kuriera. Warto pamiętać też o tym, że rejestracja auta jest płatna.

Redakcja driftblog.pl

Redakcja driftblog.pl to grupa pasjonatów motoryzacji. Swoim doświadczeniem oraz wskazówkami sprawią, że temat motoryzacji stanie się dla ciebie przejrzysty i przyjemny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?