driftblog.pl

Blog tematyczny o samochodach, motocyklach i warsztacie.

Porady

Złomowanie auta – wydatek czy zarobek? Sprawdź ile stacje płacą za kilogram samochodu

Złomowanie auta – wydatek czy zarobek? Sprawdź ile stacje płacą za kilogram samochodu

Złomowanie auta to niezbędny finał dla każdego pojazdu, który doczekał swojego kresu. Nasuwa się jednak pytanie, czy taki krok to jedynie zobowiązanie finansowe, czy może jednak można na nim zarobić? Czy warto poszukać najwyższej oferty skupu, czy może jednak warto poddać się pierwszej lepszej propozycji? Sprawdziłem, ile stacje demontażu płacą za kilogram samochodu, analizując zarówno koszty, jak i potencjalne zyski dla posiadaczy zużytych pojazdów.

Koszty związane ze złomowaniem samochodu

Na początek skupmy się na stronie wydatków związanych ze złomowaniem samochodu. Każdy, kto wycofuje pojazd z ruchu, musi liczyć się z pewnymi kosztami. W pierwszej kolejności mówimy o opłacie za demontaż, która na ogół wynosi od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od stanu pojazdu, jego wielkości oraz ewentualnych dodatkowych zarządzeń nałożonych na stacje demontażu przez ustawodawcę.

Trzeba również zwrócić uwagę na koszty transportu samochodu na złomowisko. Tu niestety ceny mogą znacznie wzrosnąć, jeśli nasz pojazd nie jest w stanie dotrzeć do miejsca demontażu o własnych siłach – to może doliczyć do kosztów nawet kilkaset złotych. Na koniec trzeba także dodać opłatę za uzyskanie zaświadczenia o unieszkodliwieniu pojazdu.

Zarobek na złomowaniu auta – jak to jest możliwe?

Czy jednak zawsze koszty złomowania przewyższają potencjalne zyski? Otóż niekoniecznie. O ile powyższy obraz sytuacji może wydawać się mało optymistyczny, o tyle warto zauważyć, że złomowanie aut to także możliwość zarobku.

Wszystko zależy od tego, jak konkretnie kształtuje się rynek złomu. Jeśli ceny surowców wtórnych są na tyle wysokie, że przewyższają nasze koszty, to możemy mówić o zysku z operacji. W dodatku warto zwrócić uwagę, że nie tylko cena samego złomu ma tutaj znaczenie – wartość mogą także mieć poszczególne komponenty naszego pojazdu, które po zdemontowaniu mogą znaleźć swojego nabywcę.

Porównanie cen oferowanych przez stacje demontażu

Aby dobitnie zilustrować obraz sytuacji, prześledziłem oferty kilku stacji demontażu, sprawdzając ile oferują za kilogram samochodu. Najważniejszym wnioskiem było to, że ceny mogą znacznie się różnić. Niektóre placówki oferowały nawet kilkanaście groszy za każdy kilogram, podczas gdy inne były w stanie zaproponować do 1,5 zł.

Wszystko zależało od czynników takich jak marka, model i rok produkcji, ale też od stanu technicznego samochodu i jego wartości jako surowca wtórnego. Wszystko to potwierdza, że nie ma jednolitego sposobu na zysk ze złomowania auta, ale biorąc pod uwagę fakt, że niektóre stacje oferują naprawdę atrakcyjne warunki, warto przemyśleć decyzję o wyborze konkretnego miejsca dla naszego pojazdu.

Złomowanie auta to nie zawsze wyłącznie koszt. O ile rzeczywiście wiąże się z pewnymi opłatami, to przy odpowiednich warunkach rynkowych można z tego procesu wyjść na plus. Dlatego zawsze warto sprawdzić, jakie są aktualne ceny złomu i porównać oferty kilku stacji demontażu. Tylko wtedy będziemy w stanie maksymalnie skorzystać na złomowaniu starego auta.

Udostępnij

O autorze

Redakcja driftblog.pl to grupa pasjonatów motoryzacji. Swoim doświadczeniem oraz wskazówkami sprawią, że temat motoryzacji stanie się dla ciebie przejrzysty i przyjemny.