Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Przenośne urządzenie rozruchowe czy klasyczne odpalanie na kable?

23 listopada 2022 urządzenie rozruchowe

Z uwagi na to, że w Polsce zimowe dni mogą być naprawdę mroźne, niektórzy kierowcy mogą mieć poważny problem z uruchomieniem samochodu. Brak możliwości odpalenia silnika ze względu na niską temperaturę dotyczy zazwyczaj właścicieli starszych pojazdów, ale tak naprawdę problem może dotknąć każdego z nas, przez chwilę nieuwagi i pozostawienie włączonych świateł, czy radia. Powszechnie znanym sposobem w takiej sytuacji jest wezwanie kogoś z samochodem i odpalenie silnika poprzez podpięcie kabli rozruchowych. 

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej dodatkowych rozwiązań, takich jak jump starter, ale wiele osób poddaje w wątpliwość skuteczność tego typu urządzeń i obawia się, czy są one bezpieczne dla silnika i użytkowników. W poniższym artykule przybliżamy zasadę działania urządzeń typu jump starter i wyjaśniamy, czy mogą zastępować tradycyjne kable rozruchowe. 

Jump starter – co to? 

Pomimo niewielkich rozmiarów, jump starter potrafi dostarczyć impuls o naprawdę wysokim natężeniu, a więc posłużyć do odpalenia samochodu benzynowego z silnikiem do 8 litrów lub silnika diesla o pojemności do 6 litrów. Dodatkowo, taki sprzęt bez problemu poradzi sobie również z odpaleniem silnika w quadzie czy motocyklu. Ze specyfikacji jump starterów wynika, że po jednym naładowaniu mogą one być wykorzystane do odpalenia samochodu nawet do 30 razy. Pełne naładowanie takiego urządzenia zajmuje około osiemdziesięciu minut, ale w rzeczywistości już po 10 minutach może ono posłużyć do uruchomienia pojazdu. 

Jump starter power bank – jak to działa? 

Jump starter może posłużyć zarówno jako przenośne urządzenie rozruchowe, ale też jako klasyczny powerbank do ładowania telefonów czy tabletów. To małe urządzenie nie potrzebuje zewnętrznego źródła prądu, jest więc zatem, bardzo wygodne i poręczne dla wielu kierowców. Użytkownicy cenią sobie również niezależność, bowiem w awaryjnej sytuacji nie potrzebujesz pomocy drugiej osoby. Mając jump starter power bank bez problemu samodzielnie uruchomisz samochód. 

Prawidłowe uruchomienie samochodu za pomocą jump startera 

Jump starter to niezwykle proste urządzenie, które obsługuje się w bardzo intuicyjny sposób. Do używania przenośnego powerbanka nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy, bowiem wystarczy podłączyć dwa kable od urządzenia do rozładowanego akumulatora pojazdu zgodnie z określonymi biegunami. Kabel oznaczony symbolem plusa (zwykle przewód w kolorze czerwonym) podłączymy do klemy akumulatora oznaczonej tym samym symbolem. Adekwatnie postępujemy z kablem oznaczonym minusem (zazwyczaj kolor czarny). Teraz wystarczy już tylko dokonać rozruchu silnika, a po jego uruchomieniu delikatnie i ostrożnie odpiąć przewody. W razie wątpliwości co do kolejności postępowania, warto zajrzeć do instrukcji dołączonej do każdego modelu. 

Redakcja driftblog.pl

Redakcja driftblog.pl to grupa pasjonatów motoryzacji. Swoim doświadczeniem oraz wskazówkami sprawią, że temat motoryzacji stanie się dla ciebie przejrzysty i przyjemny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Aktor Paul Walker zginął w wypadku
Szukamy używanego pick-upa do kwoty 10 000, 20 000 i do 30 000 złotych
Tani samochód z automatyczną skrzynią biegów - sprawdzamy, co warto kupić do 10 tys. zł

Jesteś zainteresowany reklamą?