driftblog.pl

Blog tematyczny o samochodach, motocyklach i warsztacie.

Nauka jazdy

Jakie są nowe przepisy ruchu drogowego?

Jakie są nowe przepisy ruchu drogowego?

Praktycznie co roku pojawiają się nowe przepisy ruchu drogowego. Celem jest zmniejszenie wypadków na drodze. Dlatego rząd coraz częściej usprawnia przepisy. Dlatego warto dowiedzieć się, co się zmieniło w ostatnich latach.

Nowe regulacje

Okazuje się, że od paru lat stale dodawane są następne założenia pakietu deregulacyjnego, który został stworzony z myślą o bezpieczeństwie kierowców. Okazuje się, że nowe przepisy ruchu drogowego obowiązują od ponad roku. Dotyczą one nie tylko kierowców pojazdów mechanicznych, ale ponadto pieszych czy rowerzystów. Czyli mowa tutaj o wszystkich uczestnikach ruchu drogowego. Dlatego każda osoba powinna zapoznać się z nowymi przepisami ruchu drogowego. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo, a ponadto uniknąć mandatu. Bardzo istotną zmianą w kodeksie drogowym jest ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Okazuje się, że do końca maja 2021 r. kierowcy mogli poruszać się w obszarze zabudowanym od 2:00 do 05:00 z prędkością maksymalną wynoszącą 60 km/h. Natomiast nowe przepisy wskazują, że prędkość ta została jeszcze zmniejszona. Obecnie w tych godzinach można poruszać się z prędkością maksymalną 50 km/h. Ponadto zmienił się także obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami na autostradach oraz drogach ekspresowych. Okazuje się, że bezpieczna odległość pomiędzy pojazdami na drogach szybkiego ruchu powinna wynosić połowę aktualnej prędkości. W tym przypadku kierowca jadący z prędkością 100k/h musi jechać w odległości pięćdziesięciu metrów za poprzedzającym autem. Jak się okazuje, jest to bezpieczna odległość. Warto jednak wiedzieć, że takowy przepis nie obowiązuje w przypadku manewru wyprzedzania.

Zmiany przepisów drogowych

Inną istotną zmianą jest zapewnienie ochrony pieszym w rejonie przejść dla pieszych. Trzeba wiedzieć o tym, że od roku każdy kierowca jest zmuszony obserwować okolice każdego przejścia dla pieszych, żeby zmniejszyć ryzyko wypadku. Bezpieczeństwo pieszych jest kwestią priorytetową. Dlatego trzeba uważać na każdym przejściu dla pieszych. Niestety nie każdy kierowca o tym pamięta i nierzadko zdarzają się potrącenia śmiertelne z winy prowadzącego pojazd.

Nowe przepisy

Okazuje się, że pojawiły się również nowe przepisy ruchu drogowego w 2022 roku. Wielu kierowców jest zaskoczonych, bowiem myśleli oni, że przepisy z 2021 roku to koniec zmian. Okazuje się, że będą się one zmieniały prawdopodobnie co roku. Celem jest jak najmniejsze ryzyko wypadków. W obecnym roku zmieniły się przede wszystkim wysokości mandatów. Policja może nakładać jeszcze większe kary niż wcześniej. Okazuje się, że górna granica wysokości mandatów wzrosłą do pięciu tysięcy złotych, a w przypadku popełnienia paru wykroczeń może wynieść nawet 6 tysięcy złotych. Dlatego widać, że są to dość dotkliwe kary, które mają skutecznie zniechęcać kierowców do łamania przepisów drogowych. Zwiększył się także mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Obecnie trzeba być nastawionym na karę nawet 1,5 tysiąca złotych.

AUTONACZAS

Udostępnij

O autorze

Redakcja driftblog.pl to grupa pasjonatów motoryzacji. Swoim doświadczeniem oraz wskazówkami sprawią, że temat motoryzacji stanie się dla ciebie przejrzysty i przyjemny.