Strona główna
Nauka jazdy
Tutaj jesteś

Jakie są istotne zasady ruchu drogowego?

26 września 2022 zasady ruchu drogowego


Każdy kierowca powinien znać zasady ruchu drogowego. Chodzi tutaj głównie o kwestie bezpieczeństwa. Jednakże przepisy drogowe co roku się zmieniają. Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady ruchu drogowego.

Przepisy ruchu drogowego

Wiadome jest to, że w teorii każdy uczestnik ruchu drogowego powinien znać przepisy bardzo dobrze. Jednakże co jakiś czas warto odświeżyć wiedzę, bowiem istnieje bardzo dużo przepisów. Warto przypomnieć sobie najważniejsze z nich. Na początku najlepiej powiedzieć o wymijaniu. W przypadku omijania najważniejszy jest przepis, który zabrania wykonywania takowego manewru w przypadku, kiedy pojazd przed nami zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla pieszych. Trzeba też pamiętać o kilku podstawach, które związane są z wyprzedzaniem pojazdów na drodze. Okazuje się, że takowy manewr jest zabroniony wtedy, kiedy auto dojeżdża do wierzchołka wzniesienia. Może to być bardzo groźne, ponieważ nie widać wtedy pojazdów jadących z naprzeciwka. Oprócz tego taki manewr jest zabroniony na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniu – wyjątkiem jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym, czyli tak zwanie rondo. Drugim wyjątkiem jest skrzyżowanie z ruchem kierowanym. Ponadto trzeba wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków trzeba wyprzedzać pojazdy z lewej strony. Należy też nadmienić, że wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu. Mowa tutaj o jezdni jednokierunkowej, a także dwukierunkowej, o ile ma przynajmniej dwa pasy ruchu.

Jakie są najważniejsze zasady ruchu drogowego?

Warto też dowiedzieć się o tym, kto ma pierwszeństwo przejazdu. W czasie odświeżania wiedzy na temat przepisów drogowych, które dotyczą pierwszeństwa przejazdu, najlepiej jest przypomnieć sobie hierarchię ważności znaków, sygnałów, a ponadto przepisów. Jest to bardzo istotne w kwestii prawidłowego poruszania się po drogach państwowych. Hierarchia przedstawia się tak, że na pierwszym miejscu są polecenia, a ponadto wygnały dawane przez osobę, która kieruje ruchem, na przykład policjanta. Kolejno najważniejsze są sygnały świetlne. Na trzecim miejscu trzeba patrzeć się na znaki drogowe. Na samym końcu stosować się trzeba do zasady prawej dłoni.

Bezpieczeństwo na drodze

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieco inne zasady obowiązują tramwaje. Okazuje się, że takie maszyny mają pierwszeństwo na skrzyżowaniu dróg równorzędnych, przy zjeździe z ronda, które oznaczone jest znakiem ,,ustąp pierwszeństwa”. Ponadto tramwaje mają pierwszeństwo w przypadku ronda bez oznaczenia o pierwszeństwie przejazdu w czasie zjeżdżania, a ponadto wjeżdżania. Również w przypadku skrzyżowania ze znakami należy ustąpić tramwajowi. Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że przy zmianie pasa ruchu, pierwszeństwo ma pojazd, który znajduje się już na danym pasie. W czasie równoczesnej zmianie pasa przez dwa samochody, pierwszeństwo ma ten, który porusza się z prawej strony.

Redakcja driftblog.pl

Redakcja driftblog.pl to grupa pasjonatów motoryzacji. Swoim doświadczeniem oraz wskazówkami sprawią, że temat motoryzacji stanie się dla ciebie przejrzysty i przyjemny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy wyjmować akumulator z samochodu do ładowania - zdania są podzielone
Strefa ruchu i strefa zamieszkania - czym się różnią
Co to jest ISOFIX w samochodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?