driftblog.pl

Blog tematyczny o samochodach, motocyklach i warsztacie.

Warsztat

Jak wygląda zmiana opon na zimowe?

Jak wygląda zmiana opon na zimowe?

Zmiana opon na zimowe jest bardzo istotna. Dzięki nim można bezpiecznie poruszać się po drogach w czasie zimy. Dlatego warto dowiedzieć się o najważniejszych kwestiach z tym związanych.

Bezpieczeństwo na drodze

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy kierowca powinien zmieniać opony na zimowe, kiedy nadchodzi okres zimniejszych dni. Jak się okazuje, sezon wymianu opon na zimowe zbliża się nieubłaganie. W czasie jesieni temperatura staje się coraz niższa, dlatego wiadomo, że w takim czasie wulkanizatorzy będą mieli pełne ręce roboty. W czasie zmiany ogumienia w samochodzie trzeba pamiętać o bazowych, lecz bardzo cennych wskazówkach. Dzięki nim można być spokojnym o zmianę opon na zimowe. Warto zaznaczyć, że kierowcy, którzy postawili na jazdę na oponach wielosezonowych, a ponadto wymienili ogumienie wcześniej, wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym mają przez pewien okres z głowy. Natomiast osoby, które poruszają się na oponach przeznaczonych do letniego sezonu, powinny zacząć rozglądać się za kupnem zimowych opon. Bardzo istotne jest regularne wymienianie ogumienia. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa na drodze. Dlatego co sezon należy odwiedzać zakład wulkanizacyjny.

Jak wygląda zmiana opon na zimowe?

Wiele osób zastanawia się, kiedy zmieniać opony. Istnieje umowne stwierdzenie, że ogumienie trzeba zmienić na zimowe wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni C, a w nocy utrzymuje się nawet na minusie. Trzeba wiedzieć o tym, że kiedy termometr wskazuje, że temperatura jest jeszcze niższa, opony letnie tracę swe pozytywne właściwości. Wiadome jest to, że opona zimowa o odróżnieniu do opony letniej ma nieco inny rodzaj, a ponadto wzór bieżnika. Oprócz tego ma również inny kontur, a dodatkowo zrobiona jest z innej mieszanki gumy. Oprócz tego wyróżnia się miękkością, elastycznością oraz dobrą przyczepnością do śniegu czy mokrej nawierzchni. Jest tak, ponieważ taka opona ma większą ilość lamelek. Warto zaznaczyć, że optymalne osiągi ogumienie zimowe zachowuje w temperaturze nawet do – 20 C.

Opony zimowe – jakie najlepsze?

Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy opona zimowa nie nadaje się do jazdy. Jest tak wtedy, gdy jej stan nie mieści się w obowiązujących powszechnie normach. Mowa tutaj nie tylko o stanie bieżnika. W czasie uzbrajania się w zimowe opony z poprzedniego sezonu trzeba je dokładnie sprawdzić. Jeżeli mowa natomiast o kwestiach bieżnika, każdy może przeprowadzić to samemu, przyglądając się wskaźnikowi zużycia opony, który wynosi 1,6 milimetrów. Znajduje się on na ogumieniu w paru miejscach. Mowa tutaj o zgrubieniu pomiędzy klockami bieżnika. W przypadku, kiedy ogumienie ma głębokość bieżnika równą bądź mniejszą takowej wartości, zdecydowanie nie nadają się do dalszego korzystania, bowiem jest to wtedy niezgodne z prawem, a ponadto niebezpieczne. Jeśli mowa o oponach zimowych należy wziąć pod uwagę to, że nie spełnią one swego zadania, kiedy grubość bieżnika znajduje się pod poziomem czterech milimetrów.

AKWIMAT

Udostępnij

O autorze

Redakcja driftblog.pl to grupa pasjonatów motoryzacji. Swoim doświadczeniem oraz wskazówkami sprawią, że temat motoryzacji stanie się dla ciebie przejrzysty i przyjemny.