Pierwszy raz w historii, poznamy najlepszego driftera na Starym Kontynencie. Inaugurująca odsłona ogólnoeuropejskiego cyklu będzie w Płocku.
Drifting to motorsport, który polega na jeździe samochodem w kontrolowanym poślizgu. Narodził się w Japonii – za okres jego powstawania uznaje się przełom lat 60-tych i 70-tych. To najdynamiczniej rozwijająca
się dyscyplina sportu na świecie. Ojcem chrzestnym polskiego driftingu jest Maciej Polody, który w 2004 roku na niemieckim torze Hockenheimring w przebojowym stylu wygrał prestiżowe Drift Challenge. Od momentu tego zwycięstwa, jazda bokiem w Polsce, zgodnie ze światowym trendem rozwija się niesamowicie szybko.
Drift Masters European Championship
Drift Masters European Championship to liga driftingowa, która zrzesza najlepszych drifterów w Europie. Wcześniej kibice znali ją pod nazwą Drift Masters Grand Prix, jednak organizatorzy połączyli siły z Irish
oraz British Drift Championship (irlandzka oraz brytyjska seria driftingowa) i na sezon 2018 zorganizowali pierwsze w historii driftingowe mistrzostwa Europy.
W 2018 roku Drift Masters European Championship podpisało porozumienie z Formułą Drift, najlepszą ligą driftingową na świecie. Ośmiu najlepszych zawodników z klasyfikacji generalnej bieżącego sezonu DMEC dostanie licencję PRO na starty w Formule D. To sprawi, że rywalizacja kierowców będzie bardziej zacięta, a kibice zobaczą jeszcze ciekawsze widowisko.
Płock – stolica polskiego driftingu
Pierwsza runda historycznego cyklu rozegra się w Płocku. To doskonale znane miejsce wszystkim fanom driftingu na całym świecie. Nazywane jest stolicą polskiego driftu i jako jedyne na globie ma specjalnie wylany tor asfaltowy na stadionie piłkarskim, na którym każdego roku odbywają się najpopularniejsze zawody
w Europie.
– Aby wyłonić mistrza Europy, musimy mieć najlepsze i najtrudniejsze obiekty. Trasa na stadionie im. Kazimierza Górskiego w Płocku jest wprost idealna do tego – mówi Arkadiusz Dudko, Prezes Drift Masters European Championship. – Dla kierowców jazda po płockim stadionie jest niezwykle wymagająca – nie tylko cały czas trzeba utrzymywać auto w poślizgu, ale zawodnicy muszą też pamiętać o zachowaniu wysokiej prędkości i jeździe na milimetry od betonowych band. Tylko Ci drifterzy, którzy spełnią te kryteria będą liczyć się w walce o najwyższe laury. To wszystko sprawia, że przejazdy są niesamowicie widowiskowe, a specyfika obiektu jest wprost idealna dla kibiców – z każdego miejsca na trybunach doskonale widać całą trasę.
Do Płocka przyjedzie ponad 60 kierowców z 25 krajów. Poza Polakami zobaczymy drifterów m.in. z takich krajów jak: Anglia, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Litwa, Łotwa, Finlandia, Dania, Niemcy czy Australia.
Główna rywalizacja rozpocznie się w sobotę 9 czerwca na stadionie im. Kazimierza Górskiego w Płocku. Wtedy drifterzy zawalczą w parach. – Walka kierowców na niesamowicie wymagającej trasie odbędzie się w nocy, co w połączeniu z kolorowo oświetlonymi driftowozami doda niesamowitego uroku – uzupełnia Tomasz Chwastek, Dyrektor zawodów.
Około godziny 23 kibice poznają zwycięzcę pierwszej – historycznej, rundy Drift Masters European Championship 2018. Wcześniej widzowie będą mogli przyglądać się kwalifikacjom (piątek 8 czerwca)
oraz treningom (czwartek 7 czerwca). Zarówno treningi, jak i kwalifikacje będą otwarte dla publiczności.
Bilety na imprezę dostępne są w serwisie ebilet.pl oraz w salonach Empik w całej Polsce.
HARMONOGRAM WYDARZENIA:
CZWARTEK 07.06.2018
13:00 – 18:00 – Treningi otwarte
PIĄTEK 08.06.2018
13:00 – Otwarcie kas biletowych
13:30 – Otwarcie bram dla publiczności
16:30 – 20:00 – Kwalifikacje LIVE STREAM
SOBOTA 09.06.2018
13:00 – Otwarcie bram dla publiczności
13:30 – 15:30 – Treningi w Parach TOP 32
15:30 – 16:00 – Atrakcje dla publiczności
16:00 – 18:00 – Trening w parach dla TOP 32
18:00 – 18:30 – Atrakcje dla publiczności
19:00 – 20:30 – Zawody TOP 32 LIVE STREAM
20:30 – 21:15 – Prezentacja zawodników TOP 16
21:15 – 22:10 – Zawody TOP 16 LIVE STREAM
22:10 – 23:10 – Zawody TOP 8 + finały + dekoracja zwycięzców LIVE STREAM
Źródło: informacja prasowa