W miniony weekend odbyła się szósta runda cyklu Extreme Drift Allstars oraz dwie ostatnie rundy sezonu Drift Masters Grand Prix. Rywalizujący zawodnicy wylądowali na MotoArenie Toruń, gdzie na finałową rundę  organizatorzy po raz kolejny postanowili wylać asfalt. Obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej James Deane po raz kolejny pokazał, dlaczego to właśnie on zasługuje na tytuł najlepszego kierowcy Extreme Drift Allstars, wygrywając kwalifikację z notą 83 punktów.

Pełni nerwów oglądaliśmy finał, w którym naprzeciw Deana stanął gwiazdor sportów motorowych z Polski, Kuba Przygoński w 1000-konnej Orlen Toyota GT86. Przygoński swym stylem i klasą jazdy stworzył wręcz nieprawdopodobny tandem z Irlandczykiem. Ostatecznie to Polak zajął najwyższy stopień podium z Deanem na drugim miejscu i Grzegorzem Hypkim na trzecim.

674224a9-03a1-4f40-9940-cd6c1bb111d8

W klasyfikacji generalnej kierowca Tri-ace Tyre, Nigel Colfer zakończył sezon na trzecim miejscu, a jego partner z teamu Janis Eglite z Łotwy na drugim. Kierowca Falken Motorsport/Level One Qatar James Deane jak już wspomnieliśmy, obronił tytuł mistrza i tym samym stanął na najwyższym stopniu podium Extreme Drift Allstars drugi rok z rzędu!

0b1af81f-b325-4a69-a472-0bf1ce68114e

Współgospodarzem imprezy organizowanej przez Drift Masters Grand Prix, najważniejszego wydarzenia driftingowego 2015 roku w tej części Europy, było Extreme Drift Allstars. Zawody odbyły się w imponującej MotoArenie w Toruniu, gdzie przez otwartą przestrzeń pojedynki przypominały walki gladiatorów. Częściowo zadaszony obiekt umożliwiał oglądanie zawodów z dowolnego miejsca trybun. Mimo tego, deszczowa pogoda pokrzyżowała plany niektórych kierowców, którzy z uwagi na częściowo mokry tor zakończyli zawody na betonowych separatorach.

288d052e-045f-4b94-bfbb-7d45ba0d344e

Wspomniane trudne warunki przełożyły się na loterię w przejazdach kwalifikacyjnych. Kilku znanych kierowców Drift Allstars zakończyło swój udział w zawodach przedwcześnie. Mimo pecha kilku kierowców, James Deane, Kuba Przygoński i Grzegorz Hypki okazali się najlepsi w kwalifikacjach. Phil Morrison z Driftworks’owej AE86 zasilanej silnikiem V8 zajął czwarte miejsce, natomiast drugi w klasyfikacji generalnej DM.GP Piotr Więcek uplasował się na piątej pozycji.

abe2fb5b-dc76-4521-83cd-d7a4f86b581a

Morrison i Więcek spotkali się już w Great 8, a nie jak przyszło mawiać komentatorom DM.GP – TOP8. Anglik naciskał mocniej i szybciej niż lokalny kierowca, dlatego zawodnik BudMat Auto Drift Team, musiał ustąpić Anglikowi w AE86. Kierowca pomarańczowej Toyoty w półfinale spotkał się z faworytem cyklu, Jamesem Deane’m, który zatrzymał go w drodze o najwyższy stopień podium.

Z drugiej strony, Grzegorz Hypki z Drift Warriors zmierzył się z Nigelem Colfer’em, pochodzącym podobnie jak Deane z Irlandii. Mimo dobrych wyników Colfera, Hypki był zawodnikiem nie do powstrzymania i dopiero para z Kubą Przygońskim w półfinale, – gdzie zawodnik Orlen Team’u dysponował dwukrotnie wyższą mocą – wyeliminowała go z Finału A. W finale spotkali się zatem Przygoński i Deane.

7e20ffd5-cb4d-4279-afa7-cc3403a28301

Tysiące koni mechanicznych przewijających się przez livestream i telewizję nsport+ wywołały jeden z najbardziej pamiętnych pojedynków w historii europejskich zawodów. Nieprawdopodobna bliskość w obu przejazdach, gdzie Przygoński starał się wykorzystywać każdy koń mechaniczny z Deanem, jadącym centymetry od jego drzwi przez cały czas. Parę muśnięć w drzwi później, sędziowie podali werdykt. Kuba Przygoński zwycięzcą 6-tej rundy Extreme Drift Allstars i 9-tej rundy Drift Masters Grand Prix w Toruniu!

Check out James Deane. 2015 Drift Allstars Champion giving another masterclass in chase driving! After dropping a wheel in his lead run and scoring a zero James had it all to play for in the second battle against Przygonski chasing him very closely!!

Congrats again to Kuba Przygonski.com taking the win driver of the night a worthy final battle keeping his head to the end.

#DriftAllstars #DMGP #JD130 #DaPoland #DARD6

Posted by Drift Allstars on 18 październik 2015

To był ciasny i techniczny tor, który wymagał pełnego zaangażowania, a warunki pogodowe tylko to utrudniały. Mój zespół i ja pracowaliśmy niestrudzenie w tym sezonie, aby zapewnić sobie wyniki, które chcieliśmy osiągnąć. To wszystko sprowadza się ponownie do rundy finałowej, gdzie udało nam się to osiągnąć! Nie mogę uwierzyć, że ponownie zostałem mistrzem Drift Allstars! Ogromne podziękowania dla wszystkich moich przyjaciół, rodziny, załogi, sponsorów i kibiców za wszystko, co zrobiliście dla mnie – to nie byłoby możliwe bez nich!”

c209272f-2e71-4fae-b071-2347273b810c

Z tak huczną finałową rundą sezonu 2015 w kieszeni, rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do sezonu 2016 Drift Allstars. Większe imprezy, większe kluby i najlepsi kierowcy. Miej oko na dalsze informacje, które pojawią się już w okresie zimowym!

Ostateczne wyniki z polskiego Drift GP – Runda 6:

  1. 1. Kuba Przygoński – Polska – Orlean Team
  2. 2. James Deane – Irlandia – Falken Tire / Level One Qatar
  3. 3. Grzegorz Hypki – Polska – Drift Warriors

Na podstawie notki prasowej Drift Allstars / Zdjęcia: drift-allstars.com