Final Bout II to już drugi event skupiający w sobie miłośników driftingu, którzy mają nieco odmienne spojrzenie na drifting niż większość osób funkcjonujących na tej scenie. Co kryje się za nazwą Final Bout? Dlaczego logo przypomina grę video Street Fighter? Czy popularność tego i podobnych eventów jest naprawdę tak duża jak mogłoby się wydawać? Czy zobaczę tutaj video z tego wydarzenia? Na niektóre z tych pytań postaram się za chwilę odpowiedzieć.

Zrzut ekranu 2015-10-07 o 14.14.19Pomysł na zorganizowanie eventu nazwanego Final Bout narodził się w chyba najlepszym momencie w historii tej bardzo szybko rozwijającej się dyscypliny „sportu”. To może nie najszczęśliwsze określenie driftingu, tym bardziej, iż jest on coraz częściej nadinterpretowany. Tak naprawdę jego celem nie jest współzawodnictwo. Oczywiście można spróbować go oceniać, robić zawody i pompować w to mnóstwo pieniędzy – co swoją drogą spora grupa ludzi robi. Dylan z DODOlogic, będący jedną z ekip zamieszanych w Final Bout, podsumował jednak to co nazywamy profesjonalnym driftingiem używając poniższej metafory:

To jakbyś był po raz pierwszy w swoim życiu na koncercie świetnej kapeli, ale zmuszony był do założenia źle dobranych okularów i słuchawek, w których słuchałbyś powtarzany raz za razem dźwięk V8. Następnie pijany idiota kłóciłby się ze swoim kumplem o to, który smak napoju energetycznego sponsorów jest lepszy. Później w połowie występu kapeli, jakiś koleś wszedłby na scenę i zakończył jej występ, a zespół grający naprawdę słabego rocka, wygrałby, ponieważ zagrał cały występ w przeciwieństwie do zespołu bardziej utalentowanego, innowacyjnego i posiadającego więcej charyzmy. Ta analogia pod koniec nieco się rozpadła i nie obwiniajcie mnie jeśli jej nie zrozumieliście. ~ Dylan

Zrzut ekranu 2015-10-07 o 14.14.00Dylan oczywiście zaznaczył, że profesjonalny drifting nie jest zły. Po prostu jest to zasilona milionami dolarów, extremalna interpretacja oryginału. Zaznacza on również, iż tandem dwóch driftcarów, których moc składa się z liczb czterocyfrowych jest czymś, co każdy powinien chociaż raz w życiu zobaczyć. Trudno się z tym nie zgodzić. Warto pamiętać, iż w driftingu dla każdego znajdzie się miejsce.

Zrzut ekranu 2015-10-07 o 14.14.10Wobec tego całego extremum, Final Bout próbuje zaprezentować odmienne spojrzenie na drifting, które jest powrotem do korzeni tej – nazwijmy to – „dyscypliny”. Muszę przyznać, iż robi to świetnie. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Formuła Final Bout w swym założeniu nie jest odmianą jakichkolwiek mistrzostw, nie wygrywa się tutaj pieniędzy ani kontraktu ze sponsorem, wszystko ogranicza się do świetnej zabawy, bliskich par, trainów oraz kiss the wall. Co więcej możemy tam zobaczyć całe teamy jeżdżące w trainach, po to by finalnie otrzymać charakterystyczne trofeum za swe umiejętności jazdy w zespole. Element „współzawodnictwa”, to jednak tylko kropla w morzu, tego amerykańskiego „święta” driftingowego, które liczy aż trzy dni.Zrzut ekranu 2015-10-07 o 14.14.41Final Bout przede wszystkim ożywia scene drifterów, którzy kultywują tradycję wywodzącą się z „korzeni” driftingu. Ta scena oczywiście miałaby się dobrze i bez tej imprezy, jednak dzięki Final Bout po raz pierwszy wszyscy kierowcy z całego kontynentu i nie tylko, mogli spotkać się w jednym miejscu by wspólnie świetnie się bawić. Polskim odpowiednikiem, przypominającym swoim kształtem nieco Final Bout są treningi Drift Familii / SLIDE UNION.

Zrzut ekranu 2015-10-07 o 14.13.32Nie będę się rozwodził dlaczego Final Bout jest tak lubiany oraz dlaczego mówiąc Final Bout na jakimkolwiek wydarzeniu driftingowym w Stanach Zjednoczonych, Australii czy nawet Europie, ludzie od razu skojarzą o czym mowa. Auta przyjeżdżające na event to historia na oddzielny wpis. Z pewnością kojarzycie przedstawicieli takich grup jak m.in. Animal Style, ProceeD czy ShaDynasty. Wspomniane teamy, to tylko niektórzy reprezentanci najbardziej stylowego podejścia do driftingu, jaki można spotkać poza granicami Japonii. Chciałbym Was zatem zaprosić do obejrzenia oficjalnego video z tego wydarzenia, które zostało przygotowane przez autorów kultowego video Keep Drifting Fun. Zapraszamy!

Zdjęcia: Keep Drifting Fun / youtube.com | DODOlogic.com