W ubiegły weekend fani motorsportu z Zatoki Perskiej zgromadzili się na torze Yas Marina, aby zobaczyć w akcji zawodników Drift Allstars.

Po raz pierwszy plejada dziesięciu utalentowanych kierowców z różnych zakątków Świata wraz z najlepszymi drifterami z Bliskiego Wschodu konkurowała na północnej pętli toru Formuły 1 w walce o zwycięstwo w pierwszej rundzie tegorocznego cyklu Drift Allstars GP Series – Abu Dhabi Drift GP.

 

W kwalifikacjach niepokonany okazał się Steve Baggsy Biagioni. Był to pierwszy występ po przebudowie jego Nissana S13, napędzanego silnikiem LS3. Podium uzupełnili Andrius Vasilkiaus z Litwy oraz pochodzący z Kuwejtu Ali Makhseed, który uplasował się na trzeciej pozycji.

Poza podium znalazł się zaprawiony w bojach Nigel Colfer, po którego przejazdach można było odnieść wrażenie, że driftował na tym torze już wielokrotnie.

unnamed (1)

W TOP16 byliśmy świadkami kilku ciekawych pojedynków, przyprawionych odrobiną dramaturgii. Już na tym etapie swoją rywalizację musiał zakończyć aktualny driftingowy mistrz Zjednoczonych Emiratów Arabskich Ahmed Alamri, którego Toyota GT86 stanęła w płomieniach na skutek awarii silnika.

unnamed (2)

Przez kolejne etapy rywalizacji przebijał się bez większych problemów Sultan Al Qassimi. Finalnie został pokonany dopiero przez Norwega Fredrika Oksnevada, który po bardzo bliskich przejazdach odesłał swojego przeciwnika na piąte miejsce w generalnej klasyfikacji.

unnamed (3)

Oksnevald nie cieszył się jednak długo, gdyż w topowej czwórce czekał go pojedynek ze zwycięzcą kwalifikacji, który także podczas przejazdów w parach okazał się być górą. W drugiej parze półfinału weteran Drift Allstars Nigel Colfer, lubiący przejazdy z nieznanymi sobie wcześniej konkurentami, miał okazję zmierzyć się z jednym z najlepszych drifterów na Bliskim Wschodzie – Ahmedem Dahamem. Pomimo wielu sugestii dogrywki, sędziowie zdecydowali, że to miejscowy zawodnik stanie do walki o pierwsze miejsce z Brytyjczykiem.

unnamed (4)

W finale, Dahama spotkał ogromny pech, ponieważ napędzający jego Nissana silnik 2JZ działał jedynie na pięciu cylindrach. Pomimo to przejazdy finałowe były bardzo widowiskowe i nie brakowało w nich emocji. Koniec końców, z niewielką przewagą w pierwszej rundzie tegorocznego cyklu Drift Allstars zwyciężył Steve Biagioni.

Po zakończeniu zawodów stwierdził, że zachwyciła go atmosfera panująca podczas rywalizacji, a także samo miejsce, w którym się ona odbywała – tor Yas Marina. Baggsy przyznał, że to najbardziej niesamowite miejsce w jakim przyszło mu driftować. Władze obiektu również uznały pierwszą tegoroczną rundę cyklu Drift Allstars za sukces, pozostaje więc liczyć na to, że coraz więcej driftingowych imprez będzie się odbywało w tak nietypowych miejscach.

unnamed (5)

Wyniki pierwszej rundy Drift Allstars – Abu Dhabi Drift GP

  1. 1. Steve Biagioni – Monster Energy
  2. 2. Ahmad Daham – Tensai Tuning
  3. 3. Nigel Colfer – Triace Tyres